Harmonia, nadmorski klimat, komfort i echa gdańskiej historii, a to wszystko z widokiem na piękną Motławę – brzmi jak idealne miejsce na wakacje? To właśnie chcieli osiągnąć inwestorzy, kupując apartament w Trójmieście. Pomogli im w tym projektanci z pracowni PL.architekci, a żeby zrealizować tę wizję, do wykończenia wnętrz wykorzystali gliniane tynki Santerra.
Projekt został nominowany do nagrody „Wnętrze roku SAW”.
Projekt – PL.architekci
Photo – Tom Kurek
Nadmorska oaza w centrum Gdańska
110-metrowy apartament w sercu Gdańska został zakupiony przez inwestorów z myślą o weekendowym i wakacyjnym wypoczynku. Zadaniem projektantów z PL.architekci było stworzenie kojącej przestrzeni o niewymuszonej elegancji, jak również wprowadzenie nadmorskiego klimatu do każdego centymetra apartamentu.
Gliniane tynki dodają szlachetności
Aby osiągnąć zamierzony efekt, we wnętrzach zastosowano całkowicie stonowaną, naturalną paletę kolorystyczną, a niemal wszystkie ściany i sufity wykończono drobnoziarnistym tynkiem Santerra na bazie białej gliny. Jego organiczna faktura pomogła uzyskać w apartamencie atmosferę naturalności.
Sprytnie wykorzystane we wnętrzach światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne – wydobywa w strukturze glinianego tynku to, co najlepsze, a dodane do niego marmurowe kruszywo bardzo subtelnie mieni się w promieniach słońca, jak piasek na bałtyckiej plaży. W ten sposób powstało przytulne, kojące zmysły otoczenie.
Tynki gliniane stanowią tu też piękny kontrast dla gładkich powierzchni i tło dla innych, przykuwających uwagę elementów wystroju, m.in. stolika kawowego, który nawiązuje do wiklinowych koszy czy wzorzystego dywanu. W apartamencie nie zabrakło również inspiracji bursztynem oraz gdańskimi symbolami – Dworem Artusa i żurawiami stoczniowymi. Wszystko to składa się na nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, które jednocześnie oddaje hołd lokalnej historii i emanuje nadmorskimi inspiracjami. Przekraczając jego progi, można niemal poczuć dotyk bryzy i usłyszeć szum bałtyckich fal.
Glina dla wnętrz bliskich Naturze
Wykorzystanie glinianego tynku w tym projekcie nie tylko nadaje charakteru przestrzeniom, ale także oferuje praktyczne korzyści, takie jak poprawa mikroklimatu czy regulacja wilgotności w pomieszczeniach. Jest to również materiał całkowicie ekologiczny, który wpisuje się w rosnący trend zrównoważonego projektowania. Dzięki temu zapewnia coś więcej niż naturalny wygląd wnętrz – rzeczywiście pomaga stworzyć zdrowsze otoczenie, bliżej Natury.